لزوم حرکت فعالان چاپ افست به چاپ دیجیتال
سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
0 نظر
345 بازدید

لزوم حرکت فعالان چاپ افست به چاپ دیجیتال 

...........................................................................................................................

احمد فروزیده؛ فعال صنعت چاپ کشور با اشاره به اهمیت چاپ دیجیتال در سال‌های اخیر گفت: چاپ دیجیتال فرصت بسیار خوبی برای صنعت چاپ کشور به شمار می‌آید، با توجه به اینکه هزینه چاپ افست برای کارهای پرتیراژ زیاد است، این شیوه چاپی فرصتی است تا چاپخانه‌های افست به سمت استفاده از چاپ دیجیتال حرکت کنند.

 

وی افزود: یک چاپخانه‌دار نباید فقط خود را ببیند و باید جامعه را نیز در نظر داشته باشد و بداند که نفع جامعه در چیست ،‌امروز پیشرفت جامعه چاپ در کارهای کم‌تیراژ و متنوع است و از آنجایی که برای این کارها، چاپ افست جوابگو نیست باید حتما چاپ دیجیتال را برای این کار انتخاب کنیم.

 

فروزیده با بیان اینکه این انتخاب بدون تردید یک ضرورت است، گفت: استفاده از چاپ دیجیتال انتخاب ما نیست بلکه تحمیلی است که بر ما شده است و باید آن را پذیریم و طبق شرایط پیش برویم و بر اساس جو زمانه حرکت کتیم و به همین دلیل باید چاپ دیجیتال را بپذیریم.

 

وی با اشاره به آینده چاپ دیجیتال در ایران، عنوان کرد:‌ چاپ دیجیتال هنوز در دنیا به بلوغ نرسیده،‌ در ایران هم همینطور است و حتی در ایران نسبت به کشورهای دیگر عقب هستیم، وقتی در دنیا نمایشگاه‌های مدرن و بزرگ در حوزه دیجیتال را می‌بینیم شاهد هستیم که چاپ دیجیتال هر سال نسبت به سال گذشته سرعت و پیشرفت زیادی نسبت به چاپ افست کرده است.

 

فروزیده با بیان اینکه چاپ افست امروز در حال طی کردن دوران کهنسالی خود است، گفت: نباید اینگونه فکر کنیم که چاپ افست از بین می‌رود، بلکه دوران کهنسالی خود را می‌گذراند اما چاپ دیجیتال در دوران جوانی و بلوغ است و اگر در ایران حمایت شده و دانش و آگاهی آن پیدا شود، همچنین هزینه‌های چاپ دیجیتال را کم کنیم می‌تواند موفق شود وگرنه به سختی پیشرفت می‌کند به طوری که در سه ـ چهار سال اخیر درجا زده و دستگاه‌های بسیار کمی وارد ایران شده است.

 

این فعال صنعت چاپ با بیان اینکه دستگاه‌های چاپ دیجیتال فقط به فتوکپی‌ و ریسوگرافی‌ها محدود نمی‌شود، گفت: الان دستگاه‌های بسیار زیادی توسط ژاپن و ایتالیا تولید می‌شود حتی هایدلبرگ که یکی از غول‌های چاپ افست است نیز به چاپ دیجتال وارد شده است .

 

وی با بیان اینکه در کل می‌توان گفت که اقبال مردم از چاپ دیجیتال با توجه به ظرفیت‌های آن خوب بوده است،‌گفت: به دلیل اینکه زینک نیاز ندارد و هزینه‌های آماده‌سازی آم کم است و سیستم پیش از چاپ حذف شده  و تنوع دارد استقبال زیادی از این دستگاه‌ها شده است .

 

هشتمین نمایشگاه چاپ دیجیتال از 29 خردادتا 1 تیر در محل دائمی نمایشگاههای شهرداری تهران واقع در پارک گفتگو برگزار خواهد شد.

 

منبع: ایپینا

 

صنعت چاپ
چاپ
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر